İstanbul Designathon birincisi TarBaGOS Takımı oldu - Eskişehir Balyoz Haber

Eskişehir Eğitim

İstanbul Designathon birincisi TarBaGOS Takımı oldu

İstanbul Designathon birincisi TarBaGOS Takımı oldu
Yayınlama: 27 Mayıs 2024 Pazartesi - 1.523
A+
A-

Avrupa Birliği ile Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen ve İstanbul Sanayi Odası Endüstriyel Tasarım ve Prototipleme Merkezi’nde yürütülen İstanbul Designathon’da, Anadolu Üniversitesi Eskişehir Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı öğretim üyesi Doç. Dr. Osman Güldemir’in yer aldığı TarBaGOS takımı birinci oldu.

İki aşamada gerçekleşen yarışmanın ilk aşamasında başvuru dosyaları Prof. Dr. Gülname Turan, Dr. Aydın Öztoprak, Bilal Çinici, Mahmut Kılıçbay, Ferruccio Fenoglio, Çağrı Gizem Varlı ve İSO ETP Yönetim Kurulu Üyesi’nden oluşan jüri heyetince değerlendirilerek beş finalist belirlendi. Ardından 25 Mayıs 2024 tarihinde, İSO ETP İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Yerleşkesi’nde mentorluk ve takımların çalışmaları, deneyim tasarımı, iş modeli ile hazırlıklar gerçekleştirilirken jüri ve izleyicilere sunumlar yapılarak sorular cevaplandı.

Tasarımın Kattığı Değer (yaygın etki), sürdürülebilirlik, kullanıcıya katkısı, kullanıcıda yarattığı etki; Uygulanabilirlik, kullanıma uygunluk, üretilebilirlik, ticarileştirme potansiyeli; Yenilik Derecesi, yaratıcılık, değer önerisi, çözümün probleme uygunluğu kriterleriyle puanlanan ekipler arasında TarBaGOS takımı birinci oldu.

TarBaGOS kelimesi Türk mutfak kültürünün önemli bir ögesi olan Tarhana ile ekip üyelerinin isimlerininim bir araya gelmesiyle oluşuyor (Tar: Tarhana, Ba: Bahar, G: Gökçe, O: Osman, S: Sibel). Endüstriyel-gıda tasarımcı Sibel Kutlusoy ve Gökçe Kırımlı ile gastronomi uzmanı Bahar Sena Yılmaz ve mutfak kültürü araştırmacısı Osman Güldemir’den oluşan takım, tarhananın klasik tariflerden farklılaşacak malzemelerle yarı fermente standart tarifini geliştirdi. Bununla birlikte yine tarhana bazlı pişmiş bir dolgu/sos gerçekleştirdi ve bu üretime özgü kalıplar, endüstriyel üretim süreci ve paket tasarımları oluşturdu.  Ekip geleneğin geleceğe taşınmasında mutfak kültürünün gücünü vurgulayarak bu gibi tasarımların ve disiplinlerarası çalışmalarının önemini vurguladılar.

 Gönderen: journalBir Yorum Yazın
Bu habere yorumlar
Copyright © 2024