YAZILIKAYA’NIN TANITIMI İÇİN YOLA ÇIKTILAR - Eskişehir Balyoz Haber

Eskişehir Güncel

YAZILIKAYA’NIN TANITIMI İÇİN YOLA ÇIKTILAR

YAZILIKAYA’NIN TANITIMI İÇİN YOLA ÇIKTILAR
Yayınlama: 2 Aralık 2022 Cuma - 1.745
A+
A-

Eskişehir kendi potansiyellerini kullanamayan bir şehir olarak her geçen yıl ekonomik sıralarda gerilemeye devam ediyor. Hem ticaret, hem kültürel anlamda son istaysondan son treni yakalamak için koşan Eskişehir son çeyrek asırdır bir çok alanda sahip olduklarının çoğunu kaybetti. 

Sürekli Eskişehir'i turzim kenti yaptık söylemleri üretenlerin sözlerini sektörün uzmanları adeta yalanlıyorlar. Şehrin potansiyelinin kullanılmadığının altını çizen sektör uzmanları Eskişehir sıcak sularının, tarihi değerlerinin ve her biri ayrı özelliklere sahip ilçelerinin içine katılmadığı bir turizmin güdük kalacağına dikkat çekiyorlar. 

Zira şehrin belki de en önemli turizm merkezi olan Tarihi Odunpazarı bölgesi bile yıllardır istenilen noktaya ulaşamadı. Bunun yanında Frig vadisinin yıllarca yolunu bile yapmadığı için eleşirilen Eskişehir Büyükşehir Belediyesi bu önemli potansiyeli görmezden geldi. 

Komşumuz olan ve Frig Vadisinin paylaştığımız Afyon ve Kütahya ise bu bölgeyi yıllardır dört elden sahiplenerek kullanmaya devam ediyorlar. Öyle ki yabancı turistlerin gelmeye başladığı bölgelerde köylüler yabancı dil konuşmaya bile başlamışlar. 

Biz ise Eskişehir olarak nihayet yıllar sonra bölgeye ulaşım sorunun Ak Parti Milletvekil Nabi Avcı'nın devreye girmesi ile çekilen kredi ile çözebildik. Oysa bölge yeni büyükşehir yasası sonrasında Büyükşehir belediyesinin sorumluluğuna gireli ve bölgedeki ilçelerin bükçelerinin her ay belirli bir miktarı büyükşehire aktarılıyor olmasına rağmen bu yolu şu zamana kadar yapmayı bir türlü planlamadılar. 

Yol sonrasında boy boy fotolar çekerek açıklamalar yapıyorlar. En son bu konuda gönderilen basın bülteninde "Yazılıkaya'nın tanıtımı için yola çıktılar" denildi.  Adeta yıllardır bu konuda geri kalmışlığımızı hayıflanmak için yapılan bu çalışmalar "geç de olsa buna şükür" dedirtiyor.  Ancak yola çıkanlar yıllar önce çıkmışlar. Uluslararası festivaller, ulusal festivallerle hem şehirlerini, hem frig vadisini tanıtıyor ve şehirlerinin ekonomisine can veriyorlar. 

Darısı Eskişehir'in başına diyerek yapılan bu tanıtım maksatlı açıklamayı aynen paylaşıyoruz:

YAZILIKAYA’NIN TANITIMI İÇİN YOLA ÇIKTILAR

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Seyitgazi-Han ilçeleri arasındaki yolu kullanarak Yazılıkaya’ya ulaşan sosyal medya içerik üreticileri, yeni yapılan yol sayesinde bölgede turizmin çok gelişeceğini belirttiler.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından Frig Vadisi’nin kalbi Yazılıkaya’ya araçla gidiş geliş süresini kısaltan ve konforlu bir hale getiren Seyitgazi-Han ilçeleri arasındaki yolun tamamlanmasıyla bölgedeki turizm hareketliliği de devam ediyor.

Yolun hizmete alınmasından sonra bölgedeki gelişmeleri incelemek isteyen Eskişehir’in en çok takip edilen instagram sayfası yöneticileri (influencer), Büyükşehir Belediyesi Turizm ve Tanıtma Şube Müdür Vekili Hakan Öncü rehberliğinde Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi tarafından bölge için başlatılan seferler kapsamındaki otobüsle Yazılıkaya’ya gittiler. Yeni yapılan yolun bölgeye gidenleri tozdan dumandan kurtardığını, kısa sürede ulaşımı sağladığı için turizme büyük katkıda bulunacağını belirten instagram sayfası yöneticileri, “Büyükşehir Belediyesi kentteki turizm potansiyelini ilçelere taşımak için gerçekten çok güzel bir çalışma yapmış. Eskişehirlileri ve Yazılıkaya bölgesine gitmek isteyen yerli ve yabancı turistleri özel giydirilmiş otobüsle taşımaları daha da büyük bir hizmet. Bölgenin turizm kapasitesi ev pansiyonculuğu ve ulaşımdaki olumlu çalışmalarla çok artacağına inanıyoruz. Midas Vadisinin gizemli atmosferini görenler, bölgedeki hizmet sektörünün gelişmesine büyük katkıda bulunacaklardır. Yazılıkaya’nın dibinde bulunan pansiyonda yıldızlı gökyüzünü seyretmek muhteşem bir deneyim olacaktır. Turizme yapılan bu katkıları her zaman destekleyeceğiz. Bölgenin tanıtımı için desteğimiz sürecek.” dediler. İçerik üreticileri yaptıkları çekimleri sayfalarında hikaye ve gönderi olarak paylaşacaklar.

'

Gönderen: journalBir Yorum Yazın
Bu habere yorumlar
Copyright © 2024